+90 312 447 6 111
+90 546 447 6 111
Bekleriz: 11:00 – 00:00

Neden Balık Tüketmeliyiz?

Kategori: Blog
Ocak 23, 2016
by
Yorum yapılmamış

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Mevsim geçişlerinde çok sık kapımızı çalabilen gribe karşı balık çok önemli bir kalkandır. Özellikle mevsiminde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine son derece fayda sağlar.Balığın gribe ve enfeksiyonlara karşı vücudu koruduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmış durumdadır. Uzmanlar haftada iki kez balık yenmesini önermektedir.

Sağlık İçin Gerekli Yağları Barındırır

Balıkta diğer hayvansal kaynaklı besinlerin aksine doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri denilen vücudun üretmediği ve en fazla balıkta bulunan son derece faydalı bir yağ olan omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Özellikle soğuk su balıklarından somon, uskumru, sardalye ve ton balığı omega-3 açısından en zengin balıklardır.

Zeka Gelişimini Destekler

Balık iyot açısından zengin bir besin kaynağıdır ve iyot zeka gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Balık yiyen çocukların zeka puanlarında artış meydana geldiği ve öğrenme kabiliyetlerinin arttığı görülmektedir.

Özellikle gebeliğin ilk üç ayında düzenli balık tüketen annelerin bebeklerinde öğrenme, algılama ve bebeklik döneminde kavrama, tutma gibi el fonksiyonlarında artış olduğu saptanmış durumdadır. Bebek ve çocuklarda zeka gelişimini destekleyen balığın bileşimindeki DHA, görme ve nörolojik gelişimin sağlıklı bir biçimde gelişmesinde son derece etkin rol oynamaktadır.

Kalp Dostudur

Balığın tam anlamıyla kalp dostudur. Balığın içerisindeki omega 3 yağ asitleri kötü kolesterolü (LDL) düşürürken iyi kolesterolü (HDL) arttırmaktadır.

Kandaki trigliserit yani serbest yağların düşürülmesini sağlamakta, tansiyonu düşürerek kalp yetmezliğinden ve inme riskinden korumakta, kanın pıhtılaşmasını önleyerek akışkanlığını sağlamaktadır.

Kemikleri Güçlendirir

Özellikle kılçığı ile yenilebilen küçük balıklar kalsiyum açısından zenginlerdir ve kemiklerin güçlenmesini sağlamaktadırlar. Uzmanlar kemik erimesi sorunu yaşayanların, menopoz dönemindeki kadınların ve yaşlıların bol bol balık tüketmesini tavsiye etmektedirler.

Protein Kaynağıdır

Hücrelerin onarılması ve yeni dokuların yapımı için olmazsa olmaz besin öğelerinden olan Protein vücutta depolanamaz, sürekli tüketilerek vücuda kazandırmak gerekir.
Balık da en önemli protein yağlarını oluşturan kaliteli ve yüksek değerli protein kaynağı olarak öne çıkmaktadır.

Depresyondan Uzak Tutar

Yoğun iş ortamı ve günlük hayatın koşuşturmacasında stres yerini depresyona bırakabilmektedir. Yapılan çalışmalar özellikle somon, uskumru ve ton balığı gibi yüksek oranda Omega-3 yağ asitlerini barındıran balıkların depresyona karşı büyük fayda sağladığını ortaya koymaktadır.

Diyabet İle Savaşır

Özellikle bazı balık türlerinde bolca bulunan Omega-3 gençlerde diyabet riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Balık İnsülinin işlevini arttırmaktadır. Bu nedenle diyabet hastalarının ve diyabet riski taşıyanların bol bol balık tüketmesi çok faydalıdır.

Alzheimer Riskini Azaltır

İnsan ömrünün uzamasıyla birlikte çağın hastalığı olarak gittikçe daha sık görülen Alzheimer’a karşı haftada 2 kez balık tüketmek büyük önem taşımaktadır. Balık hem Alzheimer riskini azaltmakta hem de Alzheimer’ın yol açtığı hafıza kaybını önlemede güçlü bir silah görevi görmektedir.

Romatoid Artrit’e Faydalıdır

Omega-3 yağ asitleri dokuların hasar görmesine neden olan mekanizmaların geri dönüşümünü sağlayarak anti-inflamatuar etki gösteren en güçlü besin bileşenlerindendir.

Özellikle artrit hastalarında görülen eklem romatizmasının azaltılması ve mevcut ağrıların giderilmesinde balık tüketiminin önemli faydaları mevcuttur.

Bu yazı hakkındaki yorumlar 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir