+90 312 447 6 111
+90 546 447 6 111
Bekleriz: 11:00 – 00:00

Yapımı meşakkatli, kendisi pek bir lezzetli Nar Ekşisi

Kategori: Blog
Ocak 28, 2016
by
Yorum yapılmamış

Pazara gittim bir tane, eve geldim bin tane bulmacasıyla akıllara, tadıyla ise damaklara kazanır; bereketin meyvesi nar. Yağmur değdikten sonra bir anda çatlar, olgunlaştıkça tadına tat katar. Şerbetten reçele, bazense güllacın üstünde bin bir şekliyle karşımıza çıkar. Ama bir hali vardır ki içine girdiği her yemeği bir anda şölene çevirir. O da nar ekşisidir. Dolma çeşitlerinden salataya, mezeden ızgaralara her yemeğin üstünde biraz gezdirilmesi bile yeterlidir o eşsiz aromasını vermesi için. Çoğu marka tarafından üretilmeye başlansa da en kalitelisi narın memleketinden, Antakya’dan gelenidir. Evet tadı benzersizdir ama üretimi de bir o kadar zahmetlidir nar ekşisinin.

Antakya’da ilk bahar yağmurlarından sonra nar mevsimi başlar. Dalından özenle toplanan narlar, kırıldıktan sonra kazanlara dökülür. Ardından zarlarından ve kabuğundan temizlenir ve tane tane olacak şekilde ayrıştırılır. Yöresel ritüellere göre dayanışma içerisinde ezilmeye ve suyu çıkartılmaya hazır hale getirilir. Konu, komşu herkes bu zorlu görev için kolları sıvar ve nar suyu titizlikle süzgeçten geçirilip devasa kazanlarda kaynatılmaya başlanır. Sırada ise en zor kısım olan kıvam tutturma bölümü vardır ki bu yöre halkı tarafından tamamen göz kararıyla yapılır. İşte dışarıdan aldığımız nar ekşilerinin birbirlerinden bu kadar farklı olmasının en büyük nedeni de budur. Kıvama gelen sos, soğuması için bekletildikten sonra özel küplerde saklanır. En lezzetlileri de koyu renkli ve yoğun kıvama sahip olanlardır. Tabii doğallığın korunması için üretime herhangi bir katkı maddesinin dahil olmaması da şarttır.

Doğal gıda tüketiminin gittikçe arttığı günümüzde, her sofraya mutlaka giren lezzetli ve bir o kadar da şifalı olan nar ekşisinin Camgöz Balıkçısı’nda yeri çok ayrıdır. Sizler için özel olarak Antakya’dan getirttiğimiz nar ekşisiyle; burada yediğiniz neredeyse tüm meze ve salatalarda ya da taptaze balıkları vazgeçilmez yapan soslarda karşılaşabilirsiniz. Yeni Neslin Balıkçısı’nda enfes bir akşam yemeğinden sonra ziyafete evde devam etmek içinse Camgöz Lezzet Pazarı’na uğrayabilir, organik nar ekşimizi evinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bu yazı hakkındaki yorumlar 0
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir